Ал. Оскар
ръководител на Катедра по офталмология, МУ – София, началник на Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска”, председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика
С термина „червено око“ се обозначава всяко зачервяване на очите. Най-често то е безобидно, като в повечето случаи е признак на конюнктивит, но може да бъде проява и на много сериозно очно заболяване. Някои от случаите могат да преминат без лекарска намеса, но други изискват своевременна и адекватна медицинска помощ. Ако зачервяването на очите е съпътствано от болка, висока температура, замъглено зрение, секреция или други симптоми, съпътстващи зачервяването, задължително е необходима консултация с офталмолог, който да установи причината и да назначи лечение.
Какво представлява червеното око
„Червеното око” е общ термин, описващ червените и раздразнени очи. Причината за зачервяването е увеличението в размера и възпалението на много фини кръвоносни съдове, разположени под очната повърхност. Най-често това е резултат на фактор, дразнещ очите. Зачервяването може да засегне едното или двете очи. Може да се развие постепенно или внезапно, както например при алергии или травма на окото. Заедно със зачервяването могат да се проявят и други симптоми като:
- Болка в окото
Болката в окото може да бъде остра, тъпа или пулсираща. Може да засегне едното или двете очи. Различава се и по локализацията си в зависимост от засегнатата очна структура. Може да има различен интензитет – от дискомфорт, до силна и продължителна болка, съчетана с други симптоми. Причините за поява на болка в окото са разнообразни: травма, инфекции, контактни лещи, алергии, токсини, възпаление, повишено вътреочно налягане и др. Винаги при наличието й е необходима консултация с офталмолог.
- Сърбеж
Най-честата причина за сърбеж в очите са алергии, засягащи очите – те могат да са провокирани от слънцето, полени, домашни любимци, прах, дим, козметични продукти, както и от контактни лещи. Точната причина за алергията може да бъде установена след тестуване, което се осъществява от алерголог.
При наличие на симптоми, свързани със сърбеж в очите, след преглед при офталмолог може да бъде предписана локална или системна терапия, която да облекчи симптомите.
- Секреция от окото
Секретът, произвеждан от очните структури, е субстанция, чиято роля е да поддържа окото чисто и влажно. Очистването на очната повърхност е постоянен процес, който се осъществява благодарение на секретираните сълзи и мукус. Обикновено чрез мигането секретът се отмива през деня. През нощта той се задържа в ъглите на клепачите, което е нормално. Но, ако окото е раздразнено или възпалено, може да е налице повишено количество секрет или такъв с необичаен вид. Това може да сигнализира за инфекция, алергия, сухота на очите или други проблеми. Секретът може да е с различен цвят или консистенция – зеленикав, жълт, пенест, лепкав. Наличието на тези симптоми налага консултация с очен лекар.
- Подуване на очите
Подуването на клепачите се причинява от натрупване на течности в околоочните тъкани. Може да се съпътства от сърбеж и болка в областта. Причина за подуване на клепачите може да бъде алергия, възпаление на клепачите (блефарит), конюнктивит, халацион („ечемик”), херпес-вирусна инфекция, възпаление на околоочните тъкани (целулит), заболявания на щитовидната жлеза.
- Нарушение на зрението
Нарушеното зрение може да засегне едното или двете очи, в зависимост от причината. Може да засяга само част от зрителното поле или цялото зрително поле. Промените в зрението могат да бъдат причинени от очни заболявания, системни заболявания или да бъдат страничен ефект от прием на определени лекарства.
Кои са причините
На фиг. 1 са представени най-честите възможни причини за развитие на червено око. Те могат да бъдат най-разнообразни – от травма на окото, до реакция на конюнктивата на цигарен дим, запрашена среда или недоспиване.
Фиг. 1. Причини за развитие на зачервяване на очите.
Зачервяването на очите може да бъде причинено от различни фактори. Понякога това се случва след продължителна употреба на контактни лещи или на дигитални устройства без почивка. Налице са и други чести причини като:
- Алергии
Алергиите са реакцията на тялото към чужд за него протеин (алерген). Обикновено тези вещества са безобидни, но при свръхчувствителност имунната система реагира твърде силно спрямо тях. Алергиите често засягат очите, като проявите им обикновено са свързани със зачервяване, сълзене, сърбеж.
- Блефарит
Блефаритът представлява възпаление на клепачите и обикновено засяга и двете очи. Може да е резултат от дразнене на кожата на клепачите, инфекция или дисфункция на мастните жлези, както и на комбинация от тези фактори. Проявява се със зачервяване и подуване на клепачите, поява на люспи, зачервяване на очите.
- Конюнктивит
Конюнктивитът е възпаление на конюнктивата – мембрана, която покрива голяма част от предната част на окото и вътрешността на клепачите. Може да бъде остър или хроничен (за повече от 4 седмици). Причинява се от множество фактори: алергени, бактерии, вируси, токсини, травми и др. Характеризира се със зачервяване на очите, секреция, чувство за чуждо тяло, сухота в очите, сърбеж, парене, замъглено зрение, чувствителност към светлина, подуване на клепачите.
- Сухо око
„Сухото око” е състояние, което засяга слъзния филм, покриващ и защитаващ очната повърхност. Слъзният филм взима участие и във формирането на ясен зрителен образ. Той има три съставни елемента: мукозен, воден и липиден. В зависимост от засегнатия елемент, проявата на синдрома на сухото око е различна, както и неговото лечение. Симптомите най-често са парене, сърбеж, сълзене или замъглено зрение.
- Травма на окото
Очните травми могат да включват повърхностни увреди на очната повърхност, контузии, пробивни рани, изгаряния. Резултат са от въздействието на чужди обекти, травматични събития, химични вещества. Очната травма може да увреди окото, причинявайки болка и загуба на зрение, което да бъде обратимо или перманентно. Поради това е необходима навременна диагностика и лечение с цел предотвратяване на усложненията.
- Глаукома
Глаукомата е заболяване, водещо до увреда на очния нерв под въздействие на повишено вътреочно налягане. Нелекувана, води до трайна загуба на зрение и е втората причина за слепота по света. Алармиращите симптоми са болка или напрежение в окото, зачервяване на очите, главоболие, поява на хало при поглед към светлинен източник, замъглено зрение, стеснено зрително поле, гадене, повръщане.
- Иридоциклит
Представлява възпаление на ириса и цилиарното тяло на окото. Характеризира се с болка в окото, зачервяване, дразнене, замъглено зрение, чувствителност към светлина, оток на конюнктивата, промени във формата на зеницата и др. Причинява се от инфекции, системни заболявания, травми, прием на някои медикаменти. Иридоциклитът е сериозно заболяване, което може да доведе до множество усложнения, включително до загуба на зрение и слепота.
- Кератит
Кератитът е възпаление на роговицата – напълно прозрачната тъкан, покриваща ириса и зеницата. Причини за това заболяване могат да бъдат инфекции, травми, сухота в очите, неправилна употреба на контактни лещи, употреба на кортикостероиди, отслабена имунна система и други. Симптомите са болка в окото, сълзене, зачервяване на очите, чувствителност към светлина, замъглено зрение, трудно отваряне на клепачите, чувство за чуждо тяло.
С какво се характеризира червеното око
Когато е налице зачервяване на очите, кръвоносните съдове в окото увеличават обема си в резултат на дразнене. В други случаи може да се касае за нарушаване на целостта на малък кръвоносен съд. Ако окото е червено след претърпяна травма, кръвоносните съдове в окото се разширяват, за да достигне повече кръв до мястото на увреда с цел по-бързо възстановяване. Тези разширени съдове причиняват зачервяваното на окото.
В зависимост от причината за червено око, усещанията в окото могат да бъдат:
- Напълно нормални;
- Сърбеж, дразнене, чувство за чуждо тяло;
- Чувствителност;
- Сълзене или сухота;
- Наличие на лепкав секрет, образуване на крусти, особено при наличие на гной.
Какво е лечението
В някои случаи пациентите могат самостоятелно да приложат методи, които да облекчат симптомите като например: промиване на очите с физиологичен разтвор или приложение на изкуствени сълзи. Не е препоръчително лечение с антибиотични капки или мехлеми без консултация с очен лекар.
При липса на повлияване е необходима консултация с офталмолог и установяване на причината за зачервяването на очите.
Внимание: Не е правилно изписването на антибиотични капки по телефона, без пациентът да бъде консултиран, тъй като в по-голямата част от случаите възпалението и зачервяването на очите не е резултат от бактериална инфекция.
Кои са възможните усложнения
В много случаи червеното око не е опасно и дори може да не се налага лечение. Има обаче състояния, причиняващи зачервяване, които могат да бъдат по-сериозни.
Ако то продължава повече от 1-2 дни или ако детето е със зачервени очи, е препоръчителна консултация с очен лекар. Същите действия трябва да бъдат предприети и ако са налице болка или секреция от очите.
В случай, че зачервяването на очите е проява на по-сериозно състояние, липсата на лечение може да доведе до загуба на зрение.
Каква е превенцията
- Слънцезащита – слънчеви очила с UV-защита и шапка с козирка.
- Да не се търкат очите. Микроорганизмите по пръстите могат да причинят по-сериозно зачервяване и дразнене.
- Да се съхраняват контактните лещи чисти, както и да не се носят по-дълго от препоръчителното.
- Да се премахва правилно грима от лицето, като се пазят очите чисти.
- Задължително да се правят почивки при работа с компютър.
- Да се избягва употребата на мобилни дигитални устройства.
- Избягване на фактори, които дразнят очите като прах и дим.
- Да се пазят помещенията в дома от влага и образуване на мухъл.
- Да се мият ръцете правилно, за да се предотвратява развитието на инфекции.
- Да се обръща внимание на симптоми като зачервяване на очите и навреме да се търси консултация с очен лекар.
Кога да насочим пациента към очен лекар
Въпреки че зачервяването може да премине спонтанно, червеното око може да е признак на сериозно състояние или заболяване. Консултацията с очен лекар се налага при:
- повишена чувствителност в очите, включително фотофобия;
- болка в очите;
- нарушения на зрението (замъглено зрение);
- подуване;
- оплаквания, продължаващи седмица или повече, или които се влошават;
- наличие на гной или слуз;
- повишение на температурата или болка.
Тази и още теми, свързани с навременната диагностика и лечение на различните оплаквания и заболявания на очите в детска възраст, ще бъдат тема на Националния мултидисциплинарен форум „Детска офталмология“, който ще се проведе на 16 ноември 2024 г. в Гранд хотел София. За регистрация – посетете сайта на БПА.
*Материалът е публикуван в брой 9|2024 на Педиатрия плюс. Целия брой четете ТУК