Мирослава Стефанова, Милена Михайлова, Биляна Генова, Надежда Бочева
Научно направление „Сензорна невробиология”, Институт по невробиология, БАН
Мобилността, миграцията и дигитализацията са основни характеристики на нашето време. Ние работим, учим, четем, забавляваме се от разстояние и това вече е норма в нашия живот. Децата също са въвлечени в дигиталния свят от най-ранна възраст. В периода на COVID-19 пандемията като силна тенденция се наложи електронното обучение. Но как влияе то в когнитивен аспект на децата от 4 до 6 год.,в ранна и предучилищна възраст? Повече позитивни или негативни ефекти върху обучението носи честото използване на дигитални устройства (ДУ)? С какво помагат и на какво вредят те? Постарали сме се да отговорим на тези въпроси, базирайки се на световната научна литература и проучвания в различни страни, като сме включили 28 статии, обзори и метаанализи по темата, 11 от които са за 2020-2021 г.
Промяна, наложена от пандемията от COVID-19
Пандемията от COVID-19 промени ежедневието на децата. Според Американската педиатрична асоциация препоръчителната продължителност за използване на ДУ е 10-15 минути дневно при най-малките деца (2-3 год.), като достига максимално до 60 минути за деца в предучилищна възраст [1]. Последните две пандемични години обаче доведоха до стремглаво увеличение на това време до 300% [2]. Въпреки че родителите на деца на възраст 2-6 год. осъзнават негативното въздействие от прекомерната употреба на ДУ върху здравето, поведението и съня на децата, те отбелязват трудност при ограничение на използването им в семейна среда. Според авторите има нужда от различен подход за контрол върху продължителността за учене в домашни условия, особено за децата в предучилищна възраст. Препоръчва се мултидисциплинарен подход между здравни и социални специалисти, учители и родители за преосмисляне и изграждане на по-добра и гъвкава учебна среда [3]. Предлагат се персонализирани форми на обучение, например: телефонна консултация, синхронно видеобазирано обучение или асинхронни предварително записани видеоклипове, според индивидуалните нужди на детето.
По време на ограничителни мерки, наложени от пандемията, е направено проучване на семейния опит за времето пред екрана на децата у дома [4]. Възрастните споделят, че децата прекарват повече време и са твърде привързани към електронните си устройства, а при опит да се ограничи тяхното използване реагират негативно. Родителите са загрижени от понижената им физическа активност и определят повишеното използване на ДУ като негативно за децата.
Установено е, че по време на локдауна физическата активност на децата на възраст 1-5 год. се е понижила с 25% в сравнение с времето преди пандемията, времето, прекарано пред екрана на ДУ, се е удвоило, а качеството на съня е намаляло със 17% [5]. По-силно засегнати са деца от семейства с нисък социално-икономически статус, със свободен достъп до електронни устройства. По-слабо засегнати са деца с контролирано и ограничено използване на ДУ, когато имат играчки и човек, който да се занимава с тях.
Как влияят дигиталните технологии върху обучението на децата?
Наложеното в последно време онлайн обучение има предимства: гъвкавост за време и място [8]; подпомага родителите, като държи децата заети, обогатява и развива знанията им [9]. Но наред с предимствата има и недостатъци като: продължително време пред екрана, обездвижване и когнитивни проблеми. Установено е, че дългото време пред екрана е свързано с невнимание и проблеми със саморегулацията сред децата в предучилищна възраст [10, 11].
Едно ново проучване с помощта на дифузно тензорно изобразяване (diffusion tensor imaging – DTI) открива негативна връзка между използването на електронни медии и микроструктурната цялост на бялото вещество в мозъка в областите с развитие на езика, изпълнителни функции и грамотност при деца на възраст 3-5 год. [12].
В днешното динамично и пандемично време родителите се възприемат като ценни партньори в учебния процес, подкрепящи процеса на образованието на малките деца [13-14]. Според Papadakis и колектив при използване на мобилни приложения трябва да се обърне внимание не само на влиянието на времето пред екрана [15]. Усилията трябва да се съсредоточат и върху създаване на специфични насоки към родителите за избор на подходящи мобилни и медийни продукти [16-18]. Родителите са основните посредници в избора сред изобилието на дигиталните приложения, като съобразяват цифровото съдържание с присъствието и дейността на децата в дигиталното пространство [13-14]. Образователните организации, заинтересованите страни и изследователите трябва да препоръчат смислено съдържание на приложенията, което да е съобразено с възрастта [15].
Как влияе телевизията върху ранното езиковото развитие на децата?
Наблюдават се както позитивни, така и негативни въздействия. Например, образователните програми със сюжет подобряват способността за разбиране на текст от децата на 4-5 год., когато епизодите са без сложна структура на съдържанието и с диалог между героите [19]. Гледането на телевизия между 1 и 3 часа на ден през почивните дни с участието на възрастен увеличава шанса за по-добро езиково развитие [20].
Сравнен е ефектът от гледането на образователни или развлекателни програми при деца на средна възраст 5год. върху математическите и езиковите им способности, като са установени значително по-добри постижения за децата, гледащи образователни програми [21].
Негативните ефекти са свързани предимно с времето и неподходящото съдържание на телевизизионните програми, особено когато децата са пред екраните от ранна детска възраст. Способностите за четене и разбиране на текст на деца на 6 год. се влошават, ако са започнали да гледат телевизия преди 3-годишна възраст [22]. Намерена е негативна връзка между гледането на телевизия от най-ранна възраст (между 3 и 5 год.) и математическите способности на децата.
В днешно време телевизията се използва като „електронна детегледачка”. Проучвания сочат, че прекомерната употреба на медии е по-характерна за подрастващи с труден темперамент и деца с трудна саморегулация [10, 23, 24]. Родители, които имат трудности с контрола върху деца със социално-емоционални проблеми, са склонни често да им предоставят ДУ, за да са спокойни [18].
Какво е влиянието на различни дигитални приложения върху езиковото развитие на децата?
Описани са позитивни ефекти като подобрение на началните езикови умения след използване на образователно приложение в продължение на три месеца от деца в предучилищна възраст в семейства с ниски доходи [25]. Подобрява се и разбирането на печатния текст, на съответствието на звуците и буквите, на уменията за писане и на фонологичното осъзнаване [26].
Комбинацията от обучение с дигитални приложения (видеоигра) и обучител води до подобрение на езиковите способности на децата [27].
Лонгитюдно изследване показва влошаване на уменията за четене на деца от предучилищна възраст при използване на компютърен софтуер за четене [28].
Заключение и препоръки
Необходимо е установяване на контрол върху използването на ДУ по отношение на вид, продължителност и съдържание при деца до предучилищна възраст. Продължителността трябва да се ограничи в рамките на един час за деца в предучилищна възраст, за да се избегнат умора, стрес, психически, социални и когнитивни проблеми, както и здравословни проблеми, свързани с неправилна стойка, наднормено тегло, очни проблеми.
За подобряване на езиковите и математическите знания е необходим внимателен подбор на приложенията, включването на възрастен при използването им, а също така и избягване на прекаленото когнитивно натоварване на децата.
Необходимо е да се признаят както положителните ефекти, така и потенциалните рискове от използването на ДУ. За доброто и успешно развитие на децата е необходимо да има баланс между подходящо съдържание и премерено време при използването на ДУ.
Библиография:
- American Academy of Pediatrics Announces New Recommendations for Childrens Media Use. (2020). https://services.aap.org/en/news-room/news-releases/aap/2016/aap-announces-new-recommendations-for-mediause.
- Susilowati IH, Nugraha S, Alimoeso S, Hasiholan BP. Screen Time for Preschool Children: (2021). Learning from Home during the COVID-19 Pandemic. Global Pediatric Health. doi:10.1177/2333794X211017836
- Wong CW, Tsai A, Jonas JB, Ohno-Matsui K, Chen J, Ang M, et al. (2021). Digital screen time during the COVID-19 pandemic: risk for a further myopia boom? Am J Ophthalmol. 223:333–7. doi: 10.1016/j.ajo.2020.07.034
- Hammons AJ, Ville gas E, Robart R (2021). “It’s Been Negative for Us Just All the Way Across the Board”: Focus Group Study Exploring Parent Perceptions of Child Screen Time During the COVID-19 Pandemic, JMIR Pediatr Parent, 4(2):e29411
- Jáuregui, A., Argumedo, G., Medina, C., Bonvecchio-Arenas, A., Martínez, M., Okely, A., (2021). Factors associated with changes in movement behaviors in toddlers and preschoolers during the COVID-19 pandemic: A national cross-sectional study in Mexico, Preventive Medicine Reports, 24, 101552, ISSN 2211-3355, https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2021.101552.
- Reid Chassiakos Y, Radesky J, Christakis D, et al.,(2016). AAP Council on communications and media. Children and Adolescents and Digital Media. Pediatrics, 138(5):e20162593
- Fessakis, G., Gouli, E., Mavroudi, E. (2013). Problem solving by 5-6 years old kindergarten children in a computer programming environment: A case study. Computers & Education, 63, 87-97. doi: 10.1016/j.compedu.2012.11.016.
- Dhawan, S. (2020), “Online learning: a panacea in the time of COVID-19 crisis”, Journal of Education Technology Systems, 49, 1, 5-22
- Al-Balushi B, Essa MM. (2020). The impact of COVID-19 on children–parent’s perspective. Int J Nutr Pharmacol Neurol Dis.) 10:164.doi: 10.4103/ijnpnd.ijnpnd_55_210
- Radesky JS, Silverstein M, Zuckerman B, Christakis DA. (2014) Infant selfregulation and early childhood media exposure. Pediatrics. 133:e1172–8. doi: 10.1542/peds.2013-2367
- Tamana SK, Ezeugwu V, Chikuma J, Lefebvre DL, Azad MB, Moraes TJ, et al. (2019) Screen-time is associated with inattention problems in preschoolers: results from the CHILD birth cohort study. PLoS ONE14, e0213995. doi: 10.1371/journal.pone.0213995
- Hutton, J. S., Huang, G., Sahay, R. D., DeWitt, T., & Ittenbach, R. F. (2020). A novel, composite measure of screen-based media use in young children (ScreenQ) and associations with parenting practices and cognitive abilities. Pediatric Research, 87, 1211–1218.
- 13. Archer, K., Wood, E., & De Pasquale, D. (2021). Examining joint parent-child interactions involving infants and toddlers when introducing mobile technology. Infant Behavior and Development, 63, 101568.
- Levinthal, C., Kuusisto, E., & Tirri, K. (2021). How Finnish and Portuguese parents’ implicit beliefs about learning actualize at home. Frontiers in education, 6, 100.
- Papadakis, S. (2021). Tools for evaluating educational apps for young children: A systematic review of the literature. Interactive Technology and Smart Education, 18(1), 18–49. https:// doi. org/ 10. 1108/ITSE- 08- 2020- 0127.
- Huber, B., Tarasuik, J., Antoniou, M. N., Garrett, C., Bowe, S. J., & Kaufman, J. (2016). Young children’s transfer of learning from a touchscreen device. Computers in Human Behavior, 56, 56–64. https://doi.org/10.1016/j.chb.2015. 11.010
- Radesky, J. S., & Christakis, D. A. (2016). Increased screen time: Implications for early childhood development and behavior. Pediatric Clinics of North America, 63(5), 827–839.
- Radesky, J. S., Schumacher, J., & Zuckerman, B. (2015). Mobile and interactive media use by young children: The good, the bad, and the unknown. Pediatrics, 135(1), 1–3.
- Linebarger, D. and J. Piotrowski. (2009). TV as storyteller: how exposure to television narratives impacts at-risk preschoolers’ story knowledge and narrative skills, The British journal of developmental psychology, 27/Pt 1, 47-69.
- Lee, E., Spence, J., Carson, V. (2017). Television viewing, reading, physical activity and brain development among young South Korean children, Journal of Science and Medicine in Sport, . 20/7, 672-677, http://dx.doi.org/10.1016/J.JSAMS.2016.11.014
- Baydar, N., Kag˘itçibas i, C., Küntay, A. C., & Göks en, F. (2008). Effects of an educational television program on preschoolers: Variability in benefits. Journal of Applied Developmental Psychology, 29, 349–360.
- Zimmerman, F. J., & Christakis, D. A. (2005). Children’s television viewing and cognitive outcomes: A longitudinal analysis of national data. Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, 159, 619–625
- Thompson AL, Adair LS, Bentley ME. (2013) Maternal characteristics and perception of temperament associated with infant TV exposure. Pediatrics. 131(2). http:// pediatrics. aappublications. org/ content/ 131/ 2/ e390
- Sugawara M, Matsumoto S, Murohashi H, Sakai A, Isshiki N. (2015). Trajectories of early television contact in Japan: relationship with preschoolers’ externalizing problems. J Child Media, 9(4), 453–471
- Griffith S. F., Hanson, K., Rolong-Arroyo, B., Arnold, D. H. (2019) Promoting early achievement in low-income preschoolers in the United States with educational apps, , Journal of Children and Media, 13,3, 328-344, DOI: 10.1080/17482798.2019.1613246
- Herodotou C. (2018). Young children and tablets: a systematic review of effects on learning and development. J Comput Assist Learn. 34,1–9.
- Hong, J-C., Cheng, C-L., Hwang, M-Y., Lee, C-K., & Chang, H-Y. (2009). Assessing the educational values of digital games. Journal of Computer Assisted Learning, 25(5), 423–437. https://doi.org/10.1111/j.1365-2729.2009.00319.x
- Judge, S., Puckett, K., & Bell, S. (2006). Closing the Digital Divide Update from the Early Childhood Longitudinal Study. The Journal of Educational Research, 100, 52-60. http://dx.doi.org/10.3200/JOER.100.1.52-60