Проф. Иван Литвиненко: „Ще продължим да работим за подобряване на средата и условията на труд“

Проф. Литвиненко, на последното Отчетно-изборно събрание на Българската педиатрична асоциация бяхте преизбран за председател на организацията. Разкажете накратко какво се случи за тези три години, кое отчитате като най-голямо постижение!

Започнахме мандата си с обновен и балансиран състав на Управителния съвет, с представителство на всички медицински факултети от страната, както и на различните региони, на болничната и доболнична педиатрична помощ. Част от колегите, както и почетният ни председател проф. Пилософ бяха от предния състав и така се осъществи приемственост в работата ни.

Още в началото предприехме някои важни административно-организационни промени. Изградихме дигитална база данни с активните членове на Асоциацията. С решение на УС променихме членския внос и предоставихме възможността всички редовни членове на БПА да имат безплатен достъп до електронния вариант на сп. Педиатрия. Всеки месец започнахме да изпращаме до всички членове и сп. Педиатрия плюс и бюлетин. Така създадохме активна педиатрична общност. Продължихме да поддържаме и големия брой педиатрични научни форуми под егидата на БПА – над 10 годишно. Организирахме и успешно проведохме XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие с рекорден брой участници – над 500 делегати – педиатри, общопрактикуващи лекари, колеги от всички специалности, свързани с педиатрията, и специалисти по здравни грижи от детските клиники и отделения в цялата страна. Всички бяха впечатлени от строго научния стил в програмата, подбора на лекторите и организацията, за което специално благодаря на проф. Даниела Авджиева-Тзавелла, научен секретар на БПА и председател на научния комитет на Конгреса. Благодаря също така за добрата организация и на доц. Йорданка Узунова, секретар на БПА и председател на организационния комитет на Конгреса, както и на Медикон груп за техническото осъществяване. Така отговаряме и на друга наша основна цел като организация – съхраняване на добрите практики в българската педиатрия и развитието им чрез разпространяване, внедряване и усвояване на съвременните световни научни постижения.

Продължихме активното членства в международните педиатрични организации EAP и IPA, като наши представители се включиха в годишните конгреси и срещите на управителните съвети на тези организации. В рамките на Обединението на Балканските педиатрични асоциации наши представители – основно млади колеги от различните медицински факултети, се изявиха с презентации на форумите в Истанбул и бяха високо оценени. Включвахме си и подкрепяхме редица инициативи в рамките на международното сътрудничество.

Регулярно бе нашето участие в обсъжданията и преговорите с БЛС и НЗОК по отношение на обсъждане, промени и приемане на НРД, като трябва да подчертаем, че почти  всички наши аргументирани предложения биваха приемани. Изготвихме и множество експертни становища по въпроси, отправени към нас от различните институции.

 

А какви ще бъдат акцентите в дейността на Асоциацията по време на вашия втори мандат?

Ще продължим да работим в изброените по-горе направления. Пропуснах специално да отбележи и традиционните ни усилия в подкрепа на ваксинопрофилактиката. Тази инициатива, започната от проф. Пилософ, успешно бе продължена, надградена и обогатена с усилията най-вече на нашия организационен секретар доц. Й. Узунова. Проведените експертни срещи по ваксинопрофилактика, освен всички други конкретни решения, доведоха до финализиране на дългоочакваното Методическо ръководство за ваксинация на специфични групи пациенти.

Съвместно с нашите дългогодишни партньори от УНИЦЕФ започнахме и проект, посветен на една важна за нас тема – подобряване на комуникацията лекар-родител-пациент. През 2025 г. предстои активна работа по реализирането му.

 

По време на предишния мандат предприехте доста инициативи, насочени към младите педиатри…

Винаги сме смятали привличането, задържането и развитието на младите кадри в педиатрията за основна наша грижа. Ето защо предприехме поредица инициативи в тази посока – Тренинг академия за млади педиатри по презентационни умения, Училище по педиатрия за студентите от горните курсове от различните медицински факултети (съвместен проект на БПА и Америка за България),  Интерактивна академия за млади педиатри с възможност за работа в симулационния център в МУ-Пловдив.

В рамките на Конгреса по педиатрия наградихме отличените от журито млади колеги за най-добър постер с материално стимулиране за тяхното по-нататъшно развитие в научната сфера.

 

През ноември 2024 г. БПА даде начало и на един нов проект – подкастът „Педиатрия плюс“. Как се роди идеята и защо го направихте?

За БПА е важно не само да следваме традициите, но и да бъдем в крак с новото време. Както всички знаем, подкастите са изключително актуални в момента. Ето защо наскоро дадохме старт на подкаста „Педиатрия плюс“ – първият по рода си педиатричен подкаст в България. Целта е в непринуден, но експертен разговор да бъдат разглеждани полезни за практиката теми, които да подпомагат продължаващото медицинско образование, както и да са в помощ на младите колеги, специализанти и студенти. Водещ на подкаста е нашият млад колега д-р Андрей Гончаров.

 

Вие сте председател на Обществения съвет за изграждането на Национална детска болница – тема, която вълнува всички педиатри. Какво се случва с днешна дата?

Както знаете, през 2023 г. със заповед на министър Хинков бе създаден Обществен съвет за изграждане на Национална детска болница, като за негов председател бях определен аз, в качеството ми и на председател на БПА. Оттогава и към настоящия момент сме способствали за максимално бързото и прозрачно за обществото придвижване на процеса. Многократно се е налагало да устояваме и защитаваме позициите си пред различните институции и структури. Към настоящия момент имаме извървян начален етап – определен е парцел, разчистен е от постройките, проведе се проучване на нуждите и се изготви структурния план на болницата от Международен консорциум, подбран след конкурс, проведен от Европейската инвестиционна банка. Предстои да се довърши функционална част, след което ще стане възможно обявяването  на конкурс за проектиране на новата болница. В непрекъснат диалог сме с институциите и по останалите важни страни в този проект, а именно – осигуряване на необходимите кадри, определяне на статута на болницата и начините на финансирането й и т.н.

 

Каква е вашата визия за детското здравеопазване – къде се намира в момента и коя е посоката, в която трябва да върви?

Ако мога да помечтая, бих искал да не сме в плен на „пътечната медицина“. Да имаме реално остойностяване и заплащане на труда на педиатрите и останалия персонал, полагащ грижи за здравето на подрастващите. Да има достатъчен брой педиатри и медицински сестри. Да можем да провеждаме без ограничения съвременни скъпи диагностики на всеки нуждаещ се пациент. Да можем да изписваме скъпоструващите медикаменти с по-малко бюрократични усложнения. Да имаме много по-голям брой нозологични единици, обхванати в масов неонатален скрининг, защо няма нищо по-добро от профилактиката и превенцията. Мисля, че на първо време това ми стига!

 

Какво послание бихте отправили към вашите колеги – лекарите, работещи с деца?

Скъпи колеги, вярвам, че сте убедени, че сме се посветили на най-хубавата специалност. Като загърбим трудностите и несгодите на нашето ежедневие, трябва да признаем, че няма по-хубави пациенти от децата и че няма по-голяма награда от това едно малко дете да те дари с усмивка или прегръдка, осъзнало какъв си ти за него.

В БПА ще продължим да работим за това усилията, които полагаме, и отговорностите, които носим, да бъдат оценени по достойнство. Да подобряваме средата и условията, при които работим. Да привличаме млади колеги и да ги заразяваме с любов и всеотдайност към децата и със стремеж за непрестанно усъвършенстване и израстване в професията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *