Проведе се ХVІ-ият Национален конгрес по педиатрия

От 19 до 22 септември 2024 г. в хотел „Рила“, Боровец, при огромен успех се проведе ХVІ-ият Национален конгрес по педиатрия с международно участие. Това е най-големият педиатричен научен форум у нас, който се организира от Българската педиатрична асоциация и се провежда на всеки три години.

В цифри тазгодишният Конгрес изглеждаше така – 650 участника, 55 партньори, 148 научни доклади, 62 постери… Какво обаче стоеше зад всички тези цифри? По мнението на всички участници – „Конгрес на световно ниво, и като програма, и като организация“.

Научната програма на ХVІ-ия Национален конгрес по педиатрия с международно участие бе изключително богата. Tя бе разпределена в дванайсет модула – „Предизвикателства пред младите педиатри“, „Неонатология“, „Хематология и онкология“, „Неврология“, „Кардиология“, „Новости и предизвикателства в детската пулмология“, „Ревматология“, „Интензивна педиатрия“, „Редки болести“, „Ендокринология“, „Гастроентерология“ и „Нефрология“, като във всеки един от тях беше предвидено и специално време за въпроси и дискусии.

Съпътстващата програма обхвана шест модула – „Психиатрия“, „Дерматология и алергология“, „Хирургия“, „Ортопедия“, „Офталмология“ и „Специалисти по здравни грижи“.

В програмата на Конгреса бяха предвидени и три обучителни модула – „Хранене“, „Ранно детско развитие“ и „Диабет“, които бяха предназначени за специализантите по педиатрия, както и за всички желаещи да повишат квалификацията си.

Освен водещи специалисти от България, в Конгреса доклади изнесоха и петима чуждестранни лектори – проф. Албена Йорданова, проф. Лена Хатая, проф. Орит Пина Хемел, проф. Шлегел и проф. Матиас Вьолф.

При огромен интерес протече и постерната сесия. Жури в състав проф. Тоньо Шмилев, доц. Йорданка Узунова и доц. Калин Лисички отличи и награди три постера – „Петгодишен опит на отделението по детска гастроентерология към УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив, с перкутанни гастростоми при деца – ранни и късни усложнения“ (първо място), „Сенсибилизация към аероалергени при пациенти в детската възраст с алергичен ринит и астма“ (второ място) и „Хенох-Шонлайн пурпура – опитът на Клиниката по ревматология на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев” за период от 5 години“ (трето място).

През четирите дни на Конгреса успоредно с научната програма се състоя и специализирано изложение на водещи компании в производството на медикаменти, ваксини, медицински изделия и апаратура, което даде възможност на всички участниците в Конгреса да се срещнат с представителите на индустрията и да се запознаят с новостите в бранша.

В рамките на Конгреса се проведе и Общото събрание на БПА, по време на което се състоя избор на Управителен и Контролен съвет на Асоциацията. За председател на БПА единодушно бе преизбран проф. Иван Литвиненко, а за заместник-председатели – проф. Иван Иванов и проф. Миглена Георгиева. Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла и доц. Йорданка Узунова отново заеха предходните си постове, съответно за научен секретар и организационен секретар. За членове на Управителния съвет бяха избрани: проф. Виолета Йотова, проф. Анна Кънева, проф. Илияна Пачева, доц. Венеция Божанова Боцова, доц. Калин Лисички, доц. Рада Маркова, д-р Валентин Точков и д-р Жени Стоичкова.

В Контролния съвет на БПА за следващия тригодишен мандат бяха избрани проф. Гергана Петрова, доц. Иван Янков и д-р Димитър Печилков.

Конгресът завърши с обещанието Българската педиатрична асоциация не само да продължи да съдейства за развитието на научната дейност у нас, но и да продължи да отстоява важните за педиатричната общност каузи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *