Проведе се Единадесетата експертна среща по ваксинопрофилактика

На 28 февруари 2024 г. се състоя Единадесетата експертна среща по ваксинопрофилактика, организирана от Българската педиатрична асоциация (БПА). Тазгодишното издание премина под надслов „Национална имунизационна политика: перспективи“ и по традиция събра водещи експерти в областта на имунопрофилактиката, представители на Министерството на здравеопазването и на фирмите, вносители на ваксини в България.

 

Събитието бе открито от проф. Иван Литвиненко, председател на БПА, и доц. Йорданка Узунова, председател на Организационния комитет на Експертната среща. Те приветстваха присъстващите и дадоха думата на заместник-министъра на здравеопазването Добромира Карева за официално приветствие. В речта си тя каза: “Благодаря за вашата последователност и упоритост вече 11 години ежегодно да организирате експертни срещи по ваксинопрофилактика. Вярвам, че и този път темата за ваксините ще бъде отново задълбочено и компетентно обсъдена и анализирана, за да се изготвят актуални препоръки с цел предприемане на необходимите мерки за подобряване на имунизационната политика в страната ни.“ Поздравителен адрес изпрати и проф. Костадин Ангелов, председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание.

 

Форумът премина в три тематични панела, в които бяха обсъдени постигнатите резултати, предизвикателствата и бъдещето на ваксинопрофилактиката у нас. Първият панел, „Ваксинопрофилактиката в България: какво постигнахме“, започна с едноминутно мълчание в памет на проф. Владимир Пилософ, инициатор на експертните срещи. В рамките на панела д-р Кремена Пармакова представи резултатите от изпълнението на Имунизационния календар за 2024 г., доц. Йорданка Узунова направи обзор на постигнатото досега въз основа на становищата на БПА през годините, а доц. Мария Рохова представи данни от проучване на УНИЦЕФ-България и Медицински университет – Варна за нагласите на педиатрите към детските имунизации. Модератор на панела бе доц. Рада Маркова.

 

Вторият панел, „Ваксинопрофилактиката в България: какво искаме“, постави фокус върху бъдещите насоки и предизвикателства пред ваксинопрофилактиката. Маг. фарм. Богдан Кирилов представи процедурите за разрешаване и доставка на ваксини в България, а Деян Денев анализира възможностите и препятствията в процеса на ваксинопрофилактика. Д-р Кремена Пармакова очерта предстоящите промени в имунизационната политика, а д-р Данчо Пенчев сподели опита на Столична РЗИ в имунизационната дейност. Дискусията бе модерирана от доц. Йорданка Узунова.

 

Последният панел „Бъдещето на ваксинационния календар“ бе модериран от проф. Ани Кеворкян и обхвана ключови теми, свързани с развитието на имунизационната политика. Христо Христов представи възможности за оптимизация на политиките за достъп до ваксини, Петранка Жекова очерта актуалните препоръки за ваксинопрофилактика на грипа, а Анелия Габровска разгледа ролята на ваксинацията по време на бременност за превенция в първите месеци от живота на детето.

 

Благодарение на изнесените доклади и проведените във всеки панел дискусии бяха набелязани основни предложения за подобряване на имунопрофилактиката в България. В рамките на месец ще бъде изготвено официално становище, което ще бъде представено пред съответните институции.

 

БПА изказва специална благодарност към партньорите на събитието – MSD, Swixx BioPharma, Pfizer и AstraZeneca.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *