На 28 февруари 2024 г. се състоя Единадесетата експертна среща по ваксинопрофилактика, организирана от Българската педиатрична асоциация (БПА). Тазгодишното издание премина под надслов „Национална имунизационна политика: перспективи“ и по традиция събра водещи експерти в областта на имунопрофилактиката, представители на Министерството на здравеопазването и на фирмите, вносители на ваксини в България.
Събитието бе открито от проф. Иван Литвиненко, председател на БПА, и доц. Йорданка Узунова, председател на Организационния комитет на Експертната среща. Те приветстваха присъстващите и дадоха думата на заместник-министъра на здравеопазването Добромира Карева за официално приветствие. В речта си тя каза: “Благодаря за вашата последователност и упоритост вече 11 години ежегодно да организирате експертни срещи по ваксинопрофилактика. Вярвам, че и този път темата за ваксините ще бъде отново задълбочено и компетентно обсъдена и анализирана, за да се изготвят актуални препоръки с цел предприемане на необходимите мерки за подобряване на имунизационната политика в страната ни.“ Поздравителен адрес изпрати и проф. Костадин Ангелов, председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание.
Форумът премина в три тематични панела, в които бяха обсъдени постигнатите резултати, предизвикателствата и бъдещето на ваксинопрофилактиката у нас. Първият панел, „Ваксинопрофилактиката в България: какво постигнахме“, започна с едноминутно мълчание в памет на проф. Владимир Пилософ, инициатор на експертните срещи. В рамките на панела д-р Кремена Пармакова представи резултатите от изпълнението на Имунизационния календар за 2024 г., доц. Йорданка Узунова направи обзор на постигнатото досега въз основа на становищата на БПА през годините, а доц. Мария Рохова представи данни от проучване на УНИЦЕФ-България и Медицински университет – Варна за нагласите на педиатрите към детските имунизации. Модератор на панела бе доц. Рада Маркова.
Вторият панел, „Ваксинопрофилактиката в България: какво искаме“, постави фокус върху бъдещите насоки и предизвикателства пред ваксинопрофилактиката. Маг. фарм. Богдан Кирилов представи процедурите за разрешаване и доставка на ваксини в България, а Деян Денев анализира възможностите и препятствията в процеса на ваксинопрофилактика. Д-р Кремена Пармакова очерта предстоящите промени в имунизационната политика, а д-р Данчо Пенчев сподели опита на Столична РЗИ в имунизационната дейност. Дискусията бе модерирана от доц. Йорданка Узунова.
Последният панел „Бъдещето на ваксинационния календар“ бе модериран от проф. Ани Кеворкян и обхвана ключови теми, свързани с развитието на имунизационната политика. Христо Христов представи възможности за оптимизация на политиките за достъп до ваксини, Петранка Жекова очерта актуалните препоръки за ваксинопрофилактика на грипа, а Анелия Габровска разгледа ролята на ваксинацията по време на бременност за превенция в първите месеци от живота на детето.
Благодарение на изнесените доклади и проведените във всеки панел дискусии бяха набелязани основни предложения за подобряване на имунопрофилактиката в България. В рамките на месец ще бъде изготвено официално становище, което ще бъде представено пред съответните институции.
БПА изказва специална благодарност към партньорите на събитието – MSD, Swixx BioPharma, Pfizer и AstraZeneca.