На 15 март 2024 г. се проведе Десетата експертна среща по ваксинопрофилактика, която се организира от Българската педиатрична асоциация. Тазгодишното издание бе под надслов „Имунизация и комуникация: ефективни стратегии“. По традиция научният форум събра водещи експерти в областта на имунопрофилактиката, представители на Министерството на здравеопазването и на фирмите, вносители на ваксини в България. Поздравителни адреси бяха изпратени от доц. Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването, проф. Костадин Ангелов, председател на Комисията по здравеопазване към НС, д-р Хосе Хаган, ръководител на направление „Контрол и елиминиране на предотвратими чрез ваксини заболявания“ от Регионалния офис на Световната здравна организация за Европа. С добре дошли лично приветства присъстващите и д-р Христо Стоянов, директор на УМБАЛ „Лозенец“, домакин на събитието за трета поредна година.
Срещата протече в четири панела. В първия панел беше представена актуална карта на ваксинопрофилактиката в България. Д-р Кремена Пармакова запозна експертите с резултатите от изпълнението на Имунизационния календар през 2023 г., а маг. фарм. Богдан Кирилов съобщи за регистрираните през изминалата година нежелани реакции от ваксини. Ивaйло Спасов представи обобщените резултати от националното представително изследване на МЗ и УНИЦЕФ за нагласите към прилагането на българския имунизационен календар при деца.
Следващият панел бе посветен на предизвикателствата пред ваксинопрофилактиката у нас. Д-р Гергана Николова изнесе доклад за административните и регулaторни пречки през погледа на общопрактикуващите лекари. Лекцията на проф. Андрей Галев бе свързана със страха от ваксинация и антиваксърските настроения. Весислава Танчева представи механизма на действие на фалшивите новини и ролята на медиите, а адв. д-р Мария Петрова разгледа правото на отказ в контекста на имунопрофилактиката.
Третият панел разгърна темата за необходимостта от комуникационна подкрепа с цел повишаване на имунизационния обхват и доверието във ваксините. Ключова роля в този модул имаха доказали се експерти в сферата на комуникацията. На фона на представените настоящи комуникационни стратегии на държавата за ваксинопрофилактиката в Р България, бяха разгледани възможности за още по-ефективни решения. Гл. ас. д-р Вероника Димитрова засегна темата за важността на междуличностната комуникация лекар-пациент, Екатерина Генова разгледа как трябва да протече комуникацията с широката аудитория с цел повишаване на доверието във ваксините, а доц. Александър Христов предложи идеи за стратегическа комуникация.
Срещата завърши с обобщаваща дискусия, модератор на която бе доц. д-р Йорданка Узунова, председател на организационния комитет на експертната среща. Доц. Узунова благодари на всички експерти, които се включиха в експертната среща, за да споделят своя опит и виждания какви стъпки трябва да бъдат предприети с цел изработването на ефективни стратегии за имунизация и комуникация. Благодарение на изнесените доклади и проведените във всеки панел дискусии бяха набелязани основни предложения за подобряване на имунопрофилактиката в България. До месец предстои да бъде изготвено официално становище, което да бъде изпратено до институциите.
БПА изказва специална благодарност към партньорите на събитието – MSD, Pfizer, AstraZeneca и Swixx BioPharma.