Запекът – може да има лесно лечение

*Материалът е публикуван в брой 11|2024 на Педиатрия плюс. Целия брой четете ТУК

 

Й. Паскалева

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, МЦ „Инспиро“

 

Запекът е една от най-честите причини за посещение на малките пациенти в кабинета на детския гастроентеролог. Функционалният запек се счита за най-честото функционално стомашно-чревно нарушение при децата. Няма детски гастроентеролог, който седмично да не преглежда поне 5-6 деца със запек. За съжаление, родителите идват доста късно, когато запекът е станал хроничен и са минали поне няколко месеца или дори година от появата на проблема. 95% от децата са с функционален запек, като обикновено той се проявява след първата година. Най-често при снемането на анамнеза се оказва, че запекът датира от поне няколко седмици. Родителите обаче водят децата едва когато настъпят усложнения – фисури, кръв след дефекация, ясна кръв по тоалетната хартия, енкопреза, зацапване на бельото.

Като цяло страдащи от функционален запек са здравите деца – в добро общо състояние, с оптимални тегло и ръст и с нормална физическа активност. Появата на запека най-често се дължи на различни фактори – в резултат на смяна на жилището, тръгване на ясла или детска градина, започване на училище, след прекарана остра инфекция (най-често остър гастроентерит), лекувана с антидиарийни медикаменти. Функционалният запек води до по-ниско качество на живот и по-високо използване на медицински грижи. Именно затова не е за подценяване. При наличието на такъв проблем задължителни са добре снетата анамнеза, както и физикален преглед, включително оглед на аналната и околната област, изчисляване на BМI, изследване на рефлекси.

 

Критерии на Рим IV за функционален запек при децата

Възраст на детето над 4 години: два или повече критерия за поне един месец:

  1. Две или по-малко дефекации на седмица;
  2. Анамнеза за прекомерно фекално задържане;
  3. Анамнеза за болезнени и затруднени позиви за изхождане;
  4. Анамнеза за изпражнения с голям диаметър;
  5. Наличие на голяма фекална маса в ректума;
  6. Най-малко един епизод на фекална инконтиненция седмично след придобиване на умения за ходене до тоалетна;
  7. Анамнеза за изпражнения с голям диаметър, които могат да запушат тоалетната при деца, обучени да ходят на тоалетна.

Възраст на детето на или под 4 години: два или повече симптоми в продължение на поне два месеца:

  1. Две или по-малко дефекации на седмица;
  2. Най-малко един епизод на фекална инконтиненция седмично;
  3. Анамнеза за задържащо положение или прекомерно задържане на изпражненията;
  4. Анамнеза за болезнени или затруднени позиви за изхождане;
  5. Наличие на голяма фекална маса в ректума;
  6. Анамнеза за изпражнения с голям диаметър, които могат да запушат тоалетната;
  7. Допълнителни критерии: без да отговаря на критериите за синдром на раздразнените черва.

Натрупването на фекална маса в ректума причинява разширяване на ректалната стена и фекално изпускане, зацапванe (Фиг. 1). Това се дължи най-често на поведението на пациентав резултат на болезнена дефекация – да задържа изпражненията поради страх от болка. За да се прекъсне порочният кръг, водещ до персистиране на функционалния запек и да се избегнат неговите усложнения (фисури, фекално зацапване – енкопреза и др.), трябва да се вземат задължителни мерки.

 

Лечение

Лечението на функционалния запек изисква диета, както и приложение на орални лаксативи, свещички и микроклизми. Разбира се, трудно е да накараш едно малко дете да консумира около 250 г фибри на ден, още повече, че има деца, които не консумират никакви плодове и зеленчуци.

Обикновено лечението започва с орален лаксатив, особено ако ще бъде продължително. Средство на първи избор е PEG – макрогол, полиетилен гликол – подходяща доза за фекално „отпушване“ 1-1.5 г/кг, поддържащо лечение 0.4-0.8 г/кг. Разбира се, може да има и странични ефекти като диария, подуване на корема, метеоризъм, гадене, повръщане, коремна болка. PEG може да се използва при възраст над 6 месеца. Средство на втори избор е лактулозата в доза 1 мл/кг веднъж или два пъти дневно. Странични ефекти могат да бъдат: подуване на корема, фекална инконтиненция, коремна болка. Може да се прилага от кърмаческия период. Поддържащото лечение трябва да продължи поне 2 месеца. Всички симптоми на запек трябва да са изчезнали поне 1 месец преди прекратяване на лечението. Спирането става постепенно. Честа грешка, която правят родителите, е по собствена инициатива да прекратят лечението след подобряване, без да спазват указанията на лекаря.

Голяма част от оралните лаксативи влияят върху чревния микробиом и перисталтиката, което води до спазми и болки при децата. Валидна алтернатива на пероралните лаксативи са свещичките и клизмите. Едно от най-лесните и бързи решения е ректалната стимулация с микроклизми – ОСМОФОРС ЛАКС Г. Те предлагат бързо и лесно решение  –стимулират ректалната лигавица чрез предизвикване на рефлексна перисталтична контракция с последваща евакулация.

Микроклизмите ОСМОФОРС ЛАКС Г:

  • освобождават червата без дразнене;
  • оказват непряко противовъзпалително действие;
  • противодействат на аналния сърбеж;
  • имат бързо освобождаващо действие.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *