Д-р Таня Тенчева завършва Медицинския факултет към Тракийския университет в Стара Загора през 2020 г. След дипломирането си започва работа като лекар-ординатор в Детското отделение на МБАЛ „Хасково“. В момента специализира педиатрия в Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив. Интересите й са в областта на общата педиатрия и детската кардиология.
Защо решихте да бъдете лекар?
Още от малка си мечтаех да бъда лекар и по-точно – детски лекар. В момента, специализирайки педиатрия, мога да кажа, че сбъдвам детската си мечта. Лекарската професия за мен е призвание, начин да бъдеш полезен и да помагаш на нуждаещите се.
Коя бе причината да изберете да специализирате педиатрия?
Към педиатрията ме водеше любовта към децата, това колко невинни и истински са те. Най-голяма е радостта, когато виждаш усмивките на лицата и грейналите от радост очи на малките пациенти. Също така педиатрията е обширна специалност с възможност за реализация в различни насоки.
Лично за вас какво е педиатрията?
Педиатрията за мен е начин на живот. Живот, в който да бъдеш изцяло отдаден в грижата за най-малките. Понякога се сблъскваш с много трудности, а друг път – с много смях и забавни ситуации.
Педиатърът според вас трябва да е…?
Добрият педиатър трябва да проявява търпение както към децата, така и към техните родители, да умее да изгражда доверие и връзка с тях. Също така трябва да бъде внимателен и отговорен спрямо диагнозата, която поставя, и лечението, което назначава.
С какви трудности се сблъсквате като млад специализант?
Най-голямата трудност е да намеря баланс между личния и професионалния живот. Често близките и приятелите остават на заден план, както и самите ние трябва да пренебрегнем своите проблеми, за да бъдем пълноценни в работата си.
Вярват ли ви пациентите, когато ви видят колко сте млада?
Разбира се, че има случаи, в които се сблъсквам с недоверие от страна на родителите. Това обаче не е пречка да дам всичко от себе си, за да помогна на малките пациенти. Смятам, че доверието е нещо, което се печели с добро отношение и правилен подход.
Кои са най-големите проблеми на детското здравеопазване в България?
Безспорно най-големият проблем е липсата на достатъчно кадри в областта на здравеопазването, особено в малките населени места. Друг важен проблем е все по-големият брой млади лекари, напускащи страната ни в търсене на реализация, както и все по-малко желаещите да специализират педиатрия.
Каква трябва да бъде според вас Националната педиатрична болница?
Националната педиатрична болница трябва да бъде място, на което децата ще получават комплексни медицински грижи. Такъв тип лечебно заведение ще осигури своевременно поставяне на диагноза и назначаване на лечение.
Какво искате да се промени, в частност вие да промените?
Най-вече искам да се промени отношението на хората към лекарите и медицинските специалисти. Необходимо е да се създаде работещ механизъм за задържане на младите лекари в страната ни чрез подобряване на условията на труд. Трябва да се приоритизира майчиното и детско здравеопазване.
За какво мечтаете като млад специалист?
Мечтая да завърша успешно обучението си по педиатрия. Всички малки пациенти да получават качествена и достъпна медицинска грижа. Пожелавам си повече здрави и усмихнати пациенти.