Анализ на разнообразието на чревния микробиом при деца с бронхиална астма

А. Куков², Е. Станкова¹, А. Сяров², А. Гончаров², И. Алтънкова¹, Й. Узунова¹

¹УМБАЛ „Лозенец”, Медицински факултет, СУ „Св. Климент Охридски”

²УМБАЛ „Лозенец”

 

Чревният микробиом е комплекс от многобройни и разнообразни микроорганизми (бактерии, вируси, гъбички, архаи и паразити – чревна микробиота), генетичният им материал и техните метаболити, обитаващи чревния тракт на човешкия организъм и създали взаимоотношения на симбиоза със своя гостоприемник. Той регулира храносмилането, метаболизма на ксенобиотици, поддържа структурната цялост на чревната лигавица, регулира имунитета и осъществява защитна функция срещу патогенни микроорганизми [1]. Установено е, че чревният микробиом оказва влияние и върху отдалечени органи, какъвто е  белият дроб, чрез активиране на имунни клетки в гастроинтестиналния тракт. Чревните микроорганизми, техни метаболити или фрагменти от бактерии също така могат да се придвижат до белите дробове чрез лимфната циркулация и там да задействат имунните отговори на гостоприемника [2].

Чревната микробиота (ЧМ) на здрави индивиди се състои от около 100 трилиона микроорганизми, принадлежащи на видове и подвидове от над 17 бактериални фили [1]. Видовото разнообразие е от решаващо значение при оценката на безбройните форми на живот в биосферата в рамките на конкретна екологична общност. Този показател отчита три ключови екологични принципа: богатство на видове, изобилие на видове и равномерност на видовете. Богатството на видовете се отнася до броя на различните видове, присъстващи в определен регион, докато изобилието на видове загатва за броя на индивидите на всеки вид в рамките на една и съща област. Равномерността на видовете представлява разпределението или еднаквостта на видовете, живеещи в определената зона. От решаващо значение е, че видовото разнообразие служи като важна екологична концепция при оценката на „здравето“ на една екосистема, каквато е ЧМ. Това е така, защото балансираното съществуване на видово разнообразие и количество може да поддържа равновесието на екосистемата. Обикновено една по-разнообразна екосистема демонстрира по-висока продуктивност и по-голям капацитет да издържа на натиска на околната среда.

Както се вижда, ЧМ е една сложна екосистема, чието разбиране и тълкуване изисква задълбочен биоинформатичен анализ, който да даде възможности за стандартизирано сравнение и интерпретация на основни параметри на ЧМ на индивидуално и групово равнища. По този начин могат да се очертаят определени характеристики при здрави лица и при различни заболявания, които да се съпоставят помежду си.

Целта на настоящата статия е да представим една от важните характеристики, а именно разнообразието на ЧМ, определено чрез биоинформатичен анализ на величините „алфа и бета разнообразие“. Практическото приложение на тези показатели е изследвано при групи здрави деца и деца с бронхиална астма.

 

Алфа-разнообразие

Алфа-разнообразието се отнася до анализа на видовото разнообразие в дадена проба и се измерва чрез индекси: Chao индекс, АСЕ индекс, индекс на Шанън (Shannon), индекс на Симпсън (Simpson) и Good-coverage индекс. Видовото разнообразие е правопропорционално на първите три стойности, докато индексът на Симпсън корелира негативно с видовото разнообразие. По-високата стойност на Good-coverage индекса показва по-малко неоткрити видове в дадени проби. Индексът на разнообразието на Шанън е популярен показател, използван в екологията. Базира се на формулата на Клод Шанън за ентропията и оценява видовото разнообразие. Индексът взема предвид броя на видовете, живеещи в дадено местообитание (богатство), и тяхното относително изобилие (равномерност). Индексът на разнообразието на Симпсън е мярка за разнообразие, която взема предвид броя на наличните видове, както и относителното изобилие на всеки вид. С нарастването на видовото богатство и равномерността се увеличава и разнообразието. Като се има предвид едно и също видово богатство, по-голямото равномерно разпределение на видовете показва по-голямо видово разнообразие.

Всички гореизброени индекси за анализ на алфа-разнообразието се прилагат за характеризиране на сложни екосистеми, каквато е и чревният  микробиом. Ние ги използвахме, за да сравним характеристиките на чревната микробиота в отделните групи: здрави деца, деца с алергична астма (АА) и деца с неалергична астма (НАА).

 

Бета-разнообразие

Бета-разнообразието се използва за оценка на разликите в комплексността от видове в дадените проби, т.е. до колко двете проби не си приличат по отношение на видовото разнообразие. Различни индекси като Bray-Curtis, количествен UniFrac и качествен UniFrac се използват за измерване на бета-разнообразието. Индексът на Bray-Curtis, един от най-често използваните индекси за отразяване на разликите между две съобщества, изследва изобилието от микроби, които се споделят между две проби и броя на микробите, открити във всяка проба. UniFrac разглежда филогенетичните връзки между микробите, открити в две проби. Той отчита разстоянието на еволюция между видовете – колкото по-голям е индексът, толкова по-големи са разликите между пробите. Количественият UniFrac взима предвид и изобилието от последователности, докато при качествения UniFrac това не се отчита.

 

Клинично проучване: определяне на алфа- и бета-разнообразието на чревния микробиом при здрави деца и деца с бронхиална астма и сравнение помежду им.

Бяха включени 66 деца, разделени в три групи – контролна група здрави деца (31), деца с АА (18) и деца с НАА (17).

Изследването на чревния микробиом бе извършено чрез NGS секвениране на микробна ДНК от фекалните проби на проучените деца. Получените сурови данни се обединяват в тагове и допълнително се клъстерират към оперативни таксономични единици (OTUs). OTUs се използват в изследванията за секвениране на ДНК на микробни общности, за да се очертаят разликите на видово ниво между организмите и представляват най-често използваната единица за измерване на микробното разнообразие.

 

Алфа-разнообразие на бактериалните видове в чревния микробиом на изследваните деца

На фиг. 1 са представени резултатите от получените OTUs (брой видове бактерии), както и  индексите за алфа-разнообразие – Shannon, Simpson и Chao, за всеки индивид в сравнителен аспект между изследваните групи. Макар че не се наблюдава статистически значима разлика в откритите OTUs, установихме, че количеството на таксономичните единици е малко по-голямо в контролните проби (446.33 ± 94.45) в сравнение с двете пациентски групи – деца с АА и деца с НАА (414 ± 75.38 и 417.63 ± 78.37).

Както се вижда от фиг. 1, Shannon индексът е най-голям в контролните проби (в сравнение с пациентските групи), което означава, че бактериалното видово разнообразие в чревния микробиом е по-голямо при здравите деца в сравнение с децата с астма. Chao индексът, който отразява видовото богатство, също е по-голям при здравите деца в сравнение с децата с БА. Индексът на Simpson е в обратна корелация с количеството на бактериалните видове и е най-малък при групата на здравите деца в сравнение с пациентските групи.

 

Фигура 1. Сравнение на алфа-разнообразието чрез наблюдаваните OTUs и индексите на Shannon, Chao и Simpson. Контрола – зелен запълнен кръг; деца с АА – червен триъгълник; деца с НАА – сив обърнат триъгълник. GraphPad Prism.

 

Бета-разнообразие на бактериалните видове в чревния микробиом на изследваните деца

На фиг. 2 представяме визуализацията на бета-разнообразието, изчислено чрез индекса Bray-Curtis. На фигурата контролната група деца са представени с червени запълнени кръгчета, а децата с астма са със сини; тяхното разпределение корелира с формата на големите елипси (фиг. 2, панел А, В и С). Те онагледяват разликите между групите здрави и деца с астма.

На панел D сравнението е между деца с АА и деца с НАА. При този подход се установи, че няма статистически значими вариации в бактериалните видове при изследваните групи деца. От фиг. 2, панел А, се вижда, че бактериалните съобщества в пробите на здравите деца и всички деца с БА се припокриват и не се установяват значими разлики (p=0.62). Подобна картина се наблюдава и при сравнение между контролите и децата с АА (p=0.46). При анализа на бета-разнообразието между контролите и децата с НАА се вижда как повечето проби на контролите и децата с НАА се припокриват, но все пак наблюдаваме и проби на деца с НАА, които се открояват. Може да се каже, че между двете групи се установява тенденция за увеличаване на различията в микробните съобщества, като вътрегруповите различия в бактериалните общества на децата с НАА са  по-малки в сравнение с контролите, но няма статистически значима разлика (p=0.21). Най-голямо различие на бета-разнообразието в микробните съобщества наблюдавахме при децата с АА и групата НАА, но статистическа значима разлика не бе достигната (p=0.09).

 

Фигура 2. PCoA диаграма на бета-разнообразието въз основа на индекса на Bray-Curtis между: К – контролна група; БА – всички деца с БА; АА – деца с алергична астма; НАА – деца с неалергична астма.

 

Заключение

Проведеният от нас анализ на алфа- и бета-разнообразието на чревния микробиом при деца с АА или НАА и здрави деца не установява статистически значими разлики, но показва, че бактериалното видово разнообразие и равномерност в чревния микробиом са по-голeми при здравите деца в сравнение с децата с БА. Това откриваме и в литературните източници – здравият чревен микробиом се характеризира с голямо таксономично разнообразие, голямо богатство на микробни гени и стабилна основна микробиота, докато промените при пациенти с БА включват главно намаляване на чревното микробно разнообразие и намаляване на относителното изобилие на полезните микроорганизми.

 

Библиография:

  1. Lloyd-Price J., G. Abu-Ali, and C. Huttenhower. The healthy human microbiome. Genome Medicine, vol. 8, no. 1, p. 51, 2016.
  2. Zheng P. et al.; Gut Microbiome and Metabolomics Profiles of Allergic and Non-Allergic Childhood Asthma; Journal of Asthma and Allergy 2022; 15:419-435

 

Статията е във връзка с научен проект с договор N80-10-26/08.04.2024 на СУ „Св. Климент Охридски“. Изказваме специални благодарности на BGI, China, за ползотворното сътрудничество по NGS анализа на пробите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *